Gotowanie na parze – jak to zrobić?

Do zdrowotnych właściwości obróbki cieplnej za pomocą podgrzanej wody nie należy chyba już nikogo przekonywać. Wiąże się jednak z nim sporo obostrzeń, bo jest to mimo wszystko proces delikatny i wymagający wyczucia. Zapoznaj się z podstawowymi zagadnieniami tego sposobu gotowania, aby tworzyć potrawy smaczne i zdrowe.

W czym gotujemy?

Do korzystania z tej metody gotowania wcale nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – wystarczy garnek oraz czysty materiał. Po napełnieniu tego pierwszego wodą wierzch przykryjmy i zamocujmy sznurkiem, a następnie postawmy na ogniu. Brawo, stworzyliśmy prymitywny parowar, idealny do gotowania i odgrzewania warzyw, mięsa i bułek. Jednak jeśli chcemy zająć się tą metodą na poważnie, musimy zainwestować w sprzęt, który pozwoli nam na kontrolę nad temperaturą. Nas rynku nie brakuje elektrycznych parowarów, niektóre z nich posiadają kilka pięter, dzięki który możemy ugotować więcej na raz.

Jak gotujemy?

Zasady gotowania na parze dotyczą głównie produktów które zamierzamy włożyć do parowaru. Ryby, mięso i drób musimy najpierw rozmrozić, ponieważ uciekająca z glazury woda może zalać urządzenie i na samym końcu wysuszyć przygotowaną potrawę. Warzywa możemy wkładać prosto z zamrażarki, jednak jeśli zamierzamy je gotować razem z mięsami, lepiej je także rozmrozić ze względu na różnicę w czasie przygotowania.

zdrowe żywienie

Do gotowania zawsze używamy świeżej wody, dbamy również o regularne czyszczenie urządzenia, najlepiej roztworem wody z octem. Samo gotowanie piętrowe również powinno podlegać zasadom, a dokładniej zasadzie – im niżej tym mniej i dłużej. Potrawy które wymagają długiej obróbki cieplnej powinny mieć więcej „przewiewu” i czasu na dojście. Na parowarze nie odgrzewamy, potrawy tracą całkiem smak.

Co gotujemy?

Częsty zarzut o bezbarwność potraw z pary można spokojnie zbić kontrargumentem o braku umiejętności narzekających. Mięso należy przed ugotowaniem zamarynować, najlepiej w mieszance zawierającej w sobie olej (lub pokrewne), kwaśny element (taki jak cytryna lub ocet), cukier i sól. Nie zaszkodzą także aromaty z bardziej płynnych składników, takich jak piwo i jogurt, idealnie sprawdzą się w gotowaniu na parze. Warzywa oprószone ziołami takimi jak tymianek i cząber staną się jeszcze bardziej aromatyczne, a drób gotowany z dodatkiem soku owocowego będzie niezwykłym doznaniem. Nie bój się eksperymentować, ponieważ dołożenie czynnika pary nie powinno być traktowane jak ograniczenie, lecz otwarcie nowych możliwości.