Jak dobrać firany do pomieszczenia?

Firany są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, który w zadziwiająco prosty sposób potrafi odmienić wygląd każdego pomieszczenia. By jednak udało nam się ten efekt osiągnąć, powinniśmy wiedzieć, jakie firany najlepiej spełnią nasze oczekiwania.

Cel: rozświetlenie pokoju

Jeśli zależy nam na rozświetleniu pomieszczenia, powinniśmy wpuścić do niego trochę światła. W tym celu musimy wybrać firany, które charakteryzują się przejrzystością i przepuszczają promienie słoneczne. Te cechy wyróżniają między innymi firany z tiulu, żakardu i organzy. A może chcesz osiągnąć odwrotny rezultat? Zdecyduj się na firany z woalu, które pomogą ci ograniczyć ilość wpadającego do wnętrza światła.

Cel: zachowanie prywatności

Jeśli mieszkamy na parterze, ale nie chcemy, by przechodnie lub sąsiedzi patrzyli nam w okna, wybierzmy firany kreszowane czyli gniecione, wykonane z organzy lub zdobione firany z żakardu o gęstym splocie. Modele z tych materiałów są dostępne w bardzo wielu wzorach oraz kolorach, dzięki czemu możemy je dopasować do każdego pomieszczenia.

Cel: firany, które nie wymagają prasowania

Nie jest tajemnicą, że prasowanie firan jest jednym z najmniej lubianych domowych obowiązków. Jeśli chcemy uniknąć tej wątpliwej przyjemności, najlepszą propozycją będą firany z żakardu lub organzy, ale wykonanej z włókien sztucznych. Natomiast amatorom prasowania można polecić eleganckie firany z tiulu lub woalu.

Cel: firany, które można prać w pralce

Nie lubisz prania ręcznego? Optymalnym rozwiązaniem dla ciebie będą firany z żakardu oraz syntetycznej organzy. Firany wykonane z tych materiałów możemy właściwie bez wahania prać w pralce, zwracając jednak uwagę, by wybierać dość niską temperaturę. Pamiętajmy też, by przy tego rodzaju firanach unikać wirowania na wysokich obrotach.

Jeśli jednak pranie ręczne nie stanowi dla ciebie większego problemu, z powodzeniem możesz zdecydować się na firany z woalu lub z tiulu. Firany z woalu najlepiej prać w zimnej lub letniej wodzie, natomiast firany z tiulu warto wcześniej namoczyć.