Jaki wybrać okap?

Dobry okap sprawi, że podczas codziennego gotowania pozbędziemy się z pomieszczenia intensywnych i niechcianych zapachów.

Najskuteczniejszy jest okap, który działa na zasadzie wyciągu – dzięki temu niechciane zapachy oraz powietrze wychodzi poza dom. Jeżeli nasz okap działa jako pochłaniacz, to wówczas oczyszczone powietrze powraca z powrotem do pomieszczenia. Okap można zamontować w kilku miejscach – może być na ścianie, w rogu kuchni, pod szafką albo po prostu przymocowany do sufitu.

Okap może zostać podłączony do kanału wentylacyjnego i działać jako wyciąg niechcianego zapachu. Inne mogą być wyposażone w filtry i pracować na zasadzie pochłaniacza – wciąga brudne powietrze, filtruje je i przywraca z powrotem do pomieszczenia. Bardzo duża ilość okapów, jaką można znaleźć na rynku ma charakter pochłaniacza. Wówczas okap jest wyposażony w specjalne węglowe filtry. Każdy z pochłaniaczy posiada silniki, okap pochłaniający ma słabsze silniki, gdzie wyciągający posiada dużo większą moc.

Kupując do naszej kuchni okap należy wziąć pod uwagę, w którym miejscu będzie on zamontowany i według tego wybrać odpowiedni model. Okap przyścienny montuje się przy ścianie, najczęściej znajduje się on między wiszącymi szafkami, ze względu na przymocowanie ich bezpośrednio przy ścianie nazywa się je często kominkowymi. Okap narożny przeznaczony jest do zamontowania go w rogu kuchni. Okapy wyspowe czy też wolno wiszące są przymocowane do sufitu lub też zamontowane bezpośrednio nad wyspą.

Okapy wyspowe zyskują na popularności dzięki coraz częstszej zabudowie tego typu w kuchni. Okap uchylny montuje się pomiędzy meblami wiszącymi – posiada specjalną płytę pochłaniającą.  Nową metodą jest stosowanie okapów szufladowych lub też podszafkowych.

Najnowsze modele okapów kuchennych posiadają specjalne elektroniczne sterowanie. Można ustawić prędkość wentylatorów w kilkustopniowym zakresie. Dzięki temu można ustawić pracę wentylatorów do aktualnego zapotrzebowania. Część nowoczesnych okapów posiada także wyświetlacze LCD, na których wyświetlają się wszystkie potrzebne informacje – włącznie z tymi o konieczności wymiany wmontowanego filtru.  Więcej znajdziesz w ofercie Castoramy.