Jakich błędów należy unikać wybierając fugi?

 Wybór płytek, które mogą stać się ozdobą naszego domu, czy też tarasu jest bardzo duży. Fantazyjne wzory, kolory, oraz kształty wymagają jednak odpowiedniej oprawy, którą zapewniają im między innymi fugi. Ich wybór jest wbrew pozorom bardzo trudnym zadaniem, dlatego też wybierając fugi czy to do płytek, które będą położone w łazience, kuchni, czy na tarasie należy pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach.

 

Po pierwsze zwykle wybieramy fugi, które kolorystycznie podobne są do wybranych przez nas płytek. Jest to bardzo poważny błąd. Pomimo tego, że chcemy, aby płytki i fugi stanowiły jedną całość, która wzajemnie się uzupełnia, to jednak pamiętajmy o tym, że to właśnie fugi ulegają większym zabrudzeniom niż płytki. Dlatego też je wybierając należy zdecydować się na taki ich kolor, który nie będzie się idealnie zlewał z płytkami, a wręcz przeciwnie będzie od nich ciemniejszy. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zabrudzenia będą mniej widoczne, co przełoży się na to, że czyszczenie fug nie będzie musiało odbywać się co kilka tygodni.

 

Kolejnym, częstym błędem, który popełniamy podczas wyboru fugi, jest przekonanie o tym, że wystarczy raz ją położyć bardzo dobrze, a nie powstaną w niej żadne uszkodzenia. Niestety fugi, także podobnie jak płytki mogą ulec różnego rodzaju uszkodzeniom, mogą powstać w nich dziurki, czy inne nierówności, które będzie trzeba uzupełnić być może po kilku latach od położenia płytek.

Dlatego też zawsze warto mieć niewielki zapas fugi w domu.

 

Wybierając fugi, oprócz doboru koloru należy także zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model, jest odpowiedni do miejsca, w którym chcemy go położyć. Należy więc zwrócić uwagę na to, czy możemy daną fugę położyć na zewnątrz, czy jest odporna na niskie temperatury powietrza, czy też raczej jest to fuga, którą można kłaść wewnątrz, ale nie jest na przykład przeznaczona do łazienek, czy innych pomieszczeń, w których panuje bardzo duża wilgotność powietrza. Jest to niezwykle ważny element, od którego zależy nie tylko to, jaki będzie efekt końcowy, ale przede wszystkim to, czy wybrana przez nas fuga nie zacznie się odklejać, nie zaczną powstawać w niej bardzo duże ubytki, a tym samym czy nie zajdzie konieczność jej ponownego położenia. Pamiętając o tych kilku niezwykle ważnych zasadach wybór właściwej fugi będzie o wiele prostszy, a tym samym będziemy mogli dłużej cieszyć się z ładnego wyglądu naszych płytek.