Jaki kupić okap kuchenny?

Dobrze dobrany okap sprawia, że podczas gotowania nie będziemy mieli problemów z intensywnym zapachem, jak i parą wodną. Dużo skuteczniejszym rozwiązaniem jest wybranie okapu, który działa na zasadzie wyciągu – wówczas powietrze, kanałem odprowadzane jest poza nasz dom.

Okap – pochłaniacz

Okap o charakterze pochłaniacza oczyszcza powietrze i oddaje czyste z powrotem do kuchni. Okap można zamontować na kilka sposobów – może być on zarówno podwieszony do sufitu, jak i przymocowany na ścianie, w rogu lub też pod szafką.

Okap – wyciąg

Okap działający jako wyciąg podłączony jest do kanału wentylacyjnego. Pracować może jako wyciąg lub też być podłączony do zestawu filtrów i pracować na zasadzie pochłaniacza. Okap działający jako wyciąg podłączony jest do obiegu wentylacyjnego rurą o przekątnej 125-150 milimetrów. Większość okapów, jakie są dostępne na rynku, działają na zasadzie pochłaniacza. Wówczas wyposażone są w filtr węglowy. Mają możliwość bycia podpiętymi do kanału wentylacyjnego, gdzie wówczas działać będą jako wyciąg.

kitchen-1317996_960_720

Zastrzeżenia

W domu, w którym zamontowany jest kominek, który opalany jest drewnem lub innym urządzeniem posiadającym grawitacyjne odprowadzanie spalin – nie wolno wówczas montować okapów podłączonych do instalacji wywiewnej. Praca okapów mogłaby bowiem zakłócić ciąg w kominach odpowiedzialnych za odprowadzanie dymu lub też spalin. Zamontowany wówczas okap mógłby doprowadzić do powracania zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia. Dla dociekliwych polecamy http://hobbydom.pl/kupujemy-okap-kuchenny-zobacz-jakimi-parametrami-kierowac-sie-przy-wyborze/.

Miejsce dla okapu

Nie tylko rodzaj okapu jest bardzo ważny przy jego doborze. Ważne jest również miejsce, w którym go zamontujemy. Jednym z rozwiązań jest okap przyścienny – zwany również kominkowym. Montuje się go pomiędzy szafkami w kuchni, bezpośrednio przy ścianie. Innym rozwiązaniem jest okap narożny, ten rodzaj okapów montuje się w rogu ściany. Okap wyspowy jest zwany również okapem wolno wiszącym. Montuje się go na suficie lub też bezpośrednio nad kuchenką (zamontowaną na tak zwanej wyspie). Okap uchylny działa na zasadzie uchylnej obudowy i przeznaczony jest do zamontowania pomiędzy szafkami. Istnieją również specjalne okapy, które montowane są pod wiszącymi szafkami w kuchni – są to tak zwane okapy podszafkowe.