Nieproszeni goście, czyli jak walczyć z mrówkami w domu

Mrówki mają zbawienny wpływ na nasze środowisko, jednak gdy postanowią zamieszkać z nami pod jednym dachem będą prawdziwym utrapieniem. Przychodzą nie wiadomo skąd i kiedy, ale ich pozbycie się jest zazwyczaj żmudne i długotrwałe. W walce z nimi nie jesteśmy na szczęście skazani na porażkę, ponieważ istnieje wiele sposobów na pozbycie się nieproszonych gości.

Zazwyczaj w większości przypadków scenariusz jest taki sam. Najpierw zauważamy (bądź nie) pojedyncze sztuki, które wędrują po naszym kuchennym blacie lub ścianie, które potem sprowadzają resztę swojej mrówczej kolonii. Jeżeli mieszkamy na parterze mamy większe prawdopodobieństwo, że do domu zawitają mrówki (szczególnie hutnice zwyczajne), jednak i na wyższych piętrach nie możemy do końca być spokojni, ponieważ mrówki faraonki, wędrując szybami kominowymi i wspinając się po ścianach, dotrą niemal wszędzie.

Od czego zacząć

Pierwszym krokiem powinno być zlokalizowanie mrowiska lub miejsca, w którym dostają się do domu. Jeżeli uda nam się znaleźć gniazdo tych owadów możemy je podpalić, zalać wrzącą wodą lub spryskać specjalnymi środkami do walki ze szkodnikami. W przypadku, gdy nie zdołamy znaleźć mrowiska trzeba skupić się w na poszukaniu miejsca, przez które mrówki wchodzą do środka.

Środki naturalne

Mrówki nie przepadają za zapachem cynamonu, liści pomidorów, proszku do pieczenia, octu, mięty. Odstraszająco działa na nich również sól, lawenda, terpentyna, owoce cytrusowe oraz majeranek. W newralgicznych miejscach możemy wysypać posiekane zioła lub porozstawiać nasiąkniętą octem watę, itp. Można także na talerzu pozostawić nieco miodu do, którego będą lgnęły mrówki. We wszystkich przypadkach trzeba jednak nastawić się na długotrwałą walkę i czynności powtarzać wielokrotnie, aż mrówki zniechęcą się do wizyt w naszym mieszkaniu.

Skuteczne jest także zastosowanie proszku do lutowania wymieszanego z ugotowanym żółtkiem. Mrówki wynoszą je do swojego gniazda, który stopniowo unicestwia owady. Wykorzystując ten sposób trzeba jednak uważać, jeżeli ma się dzieci i domowe zwierzęta.

W walce z mrówkami podstawą jest także czyste mieszkanie i dokładne chowanie jedzenia, najlepiej w specjalnych pojemnikach. To sprawi, że mrówki będą sobie musiały w końcu znaleźć innego żywiciela.

owady w domu

Środki owadobójcze

Do kupienia jest wiele środków chemicznych, które mają za zadanie pozbycie się mrówek. Mają one różną postać – proszku, aerozolu, żelu, trutki pokarmowej, specjalnych płytek o ograniczonym czasie działania, itp. Stosuje się je w miejscach, w których najczęściej możemy spotkać niechciane owady.

Jeżeli powyższe sposoby zawiodą w akcie desperacji możemy pokusić się o zaopatrzenie w ultradźwiękowy odstraszacz. Generuje on specjalny dźwięk, który jest niesłyszalny dla człowieka i z definicji ma zniechęcać owady do zadomowienia się. Jego skuteczność jest jednak mocno wątpliwa.

W walce z mrówkami pewne jest to, że gdy upodobały sobie nasz dom, szybko z niego nie zrezygnują, dlatego walka z nimi jest uporczywa i czasochłonna. Trzeba być jednak wytrwałym, by odnieść końcowy sukces, w którym jedno z powyższych rozwiązań z pewnością pomoże.