Okapy kuchenne – jaki wybrać?

Gotowanie, smażenie i duszenie to czynności z którymi zmagamy się na co dzień. Dla jednych to pasja i odkrywanie nowych smaków. Dla innych zwyczajny obowiązek z którym należy się zmierzyć, aby zjeść smaczną potrawę. Niestety podczas kulinarnych przygód pojawiają się małe problemy – okna kuchenne parują, a zapach przygotowywanego jedzenia roznosi się po całej kuchni. Aby temu zapobiec należy zainwestować w dobry okap kuchenny.

Okap a pochłaniacz

Okap kuchenny pozwoli pozbyć się zapachu jedzenia i pochłonie opary. Urządzenie warto dopasować do własnej kuchni. Okapy różnią się wielkością i sposobem zasysania powietrza. Dostępne urządzenia można podzielić na wyciągi i pochłaniacze. Wyciąg zasysa zanieczyszczone powietrze przez przewód wentylacyjny i wyprowadza je na zewnątrz. Pochłaniacz z kolei działa w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że pobiera powietrze, oczyszcza je tłuszczu, a następnie za pomocą filtra wydmuchuje je z powrotem do kuchni.

Odpowiednia wentylacja

Jeśli zdecydujesz się na wyciąg będziesz musiał podłączyć urządzenie do szybu wentylacyjnego. W niektórych pomieszczeniach nie jest to możliwe, dlatego warto dobrze się na tym zastanowić przed podjęciem zakupu. W kuchni powinna znajdować się też dodatkowa kratka wentylacyjna, która pomoże w wyrównaniu się ciśnienia w pomieszczeniu. Jego koszty eksploatacji są dużo niższe niż w przypadku pochłaniacza, w którym trzeba wymieniać regularnie filtr.

Rozwiązania techniczne

Na rynku znajduje się wiele rodzajów okapów – modele przyścienne, wyspowe, uchylne, naroże czy blatowe. Wybór najlepszego w dużej mierze zależy od rozwiązań kuchennych.  Okapy przyścienne są montowane bezpośrednio przy ścianie. Należą do najpopularniejszych modeli i są bardzo wydaje. Okapy wyspowe sprawdzają się doskonale w dużych kuchniach, w których znajduje się wyspa. Montowane bezpośrednio do sufitu, nad płytą grzewczą przykuwają uwagę estetycznym wyglądem. Okapy uchylne rozpoczynają działanie po uchyleniu drzwiczek. Powoduje to powiększenie zajmowanego przed urządzenie miejsca w kuchni. Okapy narożne mogą być zamontowane w rogu w kuchni. Od innych urządzeń różnią się tylko montażem. Najmniej popularnymi okapami są modele blatowe, montowane na powierzchni, na której znajduje się płyta grzewcza. Bez względu na to, który model wybierzesz, okap kuchenny z pewnością okaże bardzo funkcjonalnym urządzeniem.