Rodzaje wysp kuchennych

Wyspy kuchenne są coraz modniejszym i popularniejszym elementem w projektowaniu kuchni. Jest to najprościej rzecz ujmując, samodzielna szafka z blatem.  Dzięki wyspie zyskujemy dużo powierzchni roboczej. Sprawnie zaaranżowana wyspa może nawet z powodzeniem zastąpić stół. Uwzględniając wyspę w projekcie kuchni, możemy nadać pomieszczeniu nietuzinkowy charakter oraz podnieść jego funkcjonalność.

Wykonanie wyspy w kuchni wiąże się naturalnie z pewnymi wymaganiami. Dodatkowe szafki najlepiej wypadają w kuchniach przestronnych i otwartych np. na jadalnię. Nie oznacza to jednak, że w mniejszych zamkniętych pomieszczeniach nie możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Najważniejszą zaletą wyspy kuchennej jest jej ogromny wpływ na zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia. Pozwala to na gotowanie przez kilka osób jednocześnie. Dostęp do mebla ze wszystkich stron znacznie usprawnia pracę. Dodatkowym atutem jest zysk przestrzeni do przechowywania naczyń. Trzeba jednak pamiętać, że wyspa nie powinna przytłaczać przestrzeni, ani utrudniać komunikacji w pomieszczeniu.

Cook and have fun

Wyspa kuchenna pozwala na uzyskanie ciekawej aranżacji, która sprawdza się na przyjęciach i imprezach. Umieszczając na wyspie płytę  możemy gotować zwróceni w stronę gości. Ustawiając przy wyspie hokery możemy dodatkowo uzyskać ciekawy, barowy efekt. W przypadku kuchni otwartej na salon, wyspa stanowi granicę między przestrzenią roboczą, a strefą spożywania posiłków. Jest to rozwiązanie, które nie ogranicza przestrzeni.

Morze wysp

Na etapie projektowania kuchni możemy podjąć decyzję co do przeznaczenia wyspy. Może mieć ona funkcję gotowania, zmywania lub obie. Jeśli mamy odpowiednio dużo przestrzeni możemy pozwolić sobie na wyspę, która będzie łączyła wszystkie wymienione funkcje, a także spełniała rolę baru. Jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużym pomieszczeniem, nie musimy rezygnować z wyspy. W takim wypadku kompromisem między naszą wizją idealnej kuchni, a ograniczoną przestrzenią będzie półwyspa – ograniczona z jednej strony ścianą lub dostawiona do bocznych szafek. Pozwala to również na osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego i przy dobrym zaprojektowaniu jest równie funkcjonalne. Ciekawe rozwiązania i inspirujące porady możecie znaleźć na stronie http://www.castorama.pl/