Wykończenie ścian i podłóg w kuchni – jak wybrać fugę?

Decydując się na płytki ceramiczne na ścianach i posadzkach w kuchni musimy zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor i wytrzymałość, lecz również na ich odpowiednie wykończenie. Stosowanie fug pomiędzy kafelkami ma nie tylko za zadanie udekorować całe pomieszczenie, ale również zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Podczas gotowania lub zmywania wytwarzana jest para wodna, która sprzyja rozwijaniu się szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni – szczelne wykończenie płytek skutecznie niweluje ten problem.

Najbardziej popularne są fugi cementowe. Stosowane są od wielu lat, lecz na przestrzeni czasu zostało znacząco ulepszone. Ich poprzednie wersje wykazywały dość słabe właściwości wytrzymałościowe, lecz obecne teraz na rynku odmiany zostały znacząco ulepszone chemicznie. Rodzaj ten jest wystarczający na domowe potrzeby, gdyż są odporne na wymywanie oraz uszkodzenia.

Bardziej unowocześniona i trwalsza jest fuga cementowa elastyczna. Jej zaletą jest błyskawiczne wiązanie i schnięcie, co znacząco przyspiesza wykonywanie prac remontowych. Elastyczność zaprawy sprawia, że z powodzeniem można ją stosować na świeżym powietrzu, ponieważ umożliwia pracę płytek pod wpływem zmiany temperatur.1

Fugi akrylowe są zalecane do stosowania przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń. Jest co prawda elastyczna i odporna na wilgoć, lecz długotrwałe działanie czynników atmosferycznych i zmian temperatur mogłaby doprowadzić do jej zniszczenia. Znakomicie sprawdza się natomiast w kuchniach, łazienkach i pralniach. Dodatkowo nie trzeba jej samodzielnie rozrabiać, od razu po zakupie jest gotowa do użytku.

Dostępne są także fugi silikonowe sprzedawane w kartuszach – przede wszystkim używane do uszczelniania i wypełniania szczelin dylatacyjnych, ponieważ doskonale współpracują z rozszerzającymi się i kurczącymi pod wpływem temperatur kafelkami.

Ostatnim rodzajem są fugi epoksydowe, jednak wykorzystywane są one najczęściej na dużych przestrzeniach hal lub supermarketów, ale również na basenach i w placówkach zdrowotnych. Ich właściwości są ponadprzeciętne, lecz dla domowych potrzeb wystarczy wybrać któryś z wyżej wymienionych rodzajów.