Jak odmienić aranżację kuchni bez przeprowadzania remontu?

Ciekawe dodatki, wymiana uchwytów czy farba tablicowa – proste wnętrzarskie triki mogą sprawić, że kuchnia nabierze nowego blasku. Aby urozmaicić aranżację pomieszczenia i odłożyć na bok myśli o remoncie, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych wnętrzarskich sposobów.

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które raz urządzone, służy nam przez bardzo wiele lat. Jednak nawet najciekawsze stylizacje z czasem przestają zachwycać i zaczynamy się zastanawiać nad wymianą mebli kuchennych oraz sprzętów. Zanim jednak przystąpimy do kosztownego remontu, warto jest zastanowić się czy możemy odmienić kuchnię bez wymiany jej dotychczasowych elementów wyposażenia.

Gra w kolory

Najprostszym rozwiązaniem jest naturalnie pomalowanie ścian. Zmiana koloru i ukrycie zabrudzeń z pewnością poprawi wygląd pomieszczenia. Jeśli oczekujemy znacznej zmiany, można postawić na zupełnie inny kolor niż dotychczasowy. Odważne kolory są w ostatnich sezonach bardzo modne, dlatego nie należy ograniczać się jedynie do klasycznej bieli lub zachowawczych stonowanych barw.

Szalenie ciekawym pomysłem jest także zastosowanie w kuchni farby tablicowej. Można pokryć nią pustą ścianę, a nawet powierzchnię pomiędzy szafkami. Ten odważny aranżacyjny krok nie tylko wygląda bardzo efektownie, ale też umożliwia urozmaicenie stylizacji poprzez np. prowadzenie zapisków na tak powstałej tablicy. Krótkie przepisy, wiadomości dla domowników, czy rysunki dziecka wykonane kredą – to z pewnością sprawi, że odnawiana kuchnia stanie się atrakcyjniejszym i przytulniejszym wnętrzem.

Fronty

Wymiana samych frontów szafek może zaprowadzić prawdziwą rewolucję w wystroju kuchni. Jeśli jednak nie chcemy ich wymieniać, możemy je po prostu odnowić. Mamy na to kilka ciekawych sposobów. Ich powierzchnię można oczyścić i pokryć inną farbą np. taką, która nada ich powierzchni wysoki połysk. Taki trik nada wnętrzu elegancki charakter, a także rozjaśni pomieszczenie. Innym dobrym sposobem są specjalne naklejki, którymi możemy okleić fronty.

Dodatki

Jednak najprostszą drogą do odmiany kuchni i nadania jej nowego i świeższego wyglądu, jest użycie kilku ciekawych dodatków. Wymiana uchwytów szafek, montaż półek lub zawieszenie w oknie kuchennym efektownych firanek – to tylko kilka najbardziej oczywistych sposobów na urozmaicenie dotychczasowej aranżacji. Dobrym pomysłem jest także reorganizacja wyposażenia – blaty będą prezentowały się znacznie lepiej, jeśli nie będą zastawione zbyt dużą liczbą przedmiotów.