Tarta dobra na wszystko

Mało jest tytułów pod których podpisalibyśmy się równie mocno co pod dzisiejszym, ale taka jest prawda – tarta może odmienić cały dzień. Kiedy już myślałeś ze całe 24 godziny należy spisać na straty nagle pojawia się na talerzu kawałek ciasta z nałożeniem i już jesteś do przodu. Zaraz przekonasz się o co nam chodzi.

Podstawa

Dosłownie i w przenośni. Do zrobienia każdej tarty potrzebujesz formy, niekoniecznie owalnej, choć to właśnie ten kształt jest najbardziej charakterystyczny. Możesz także użyć formy prostokątnej, albo nawet samego papieru do stworzenia odpowiedniej powierzchni do opiekania. Ważne tylko byś spód wyłożył naoliwioną folią lub grubym papierem do pieczenia. Następnie nakładamy ciasto – możesz zrobić własne, ale kupne ze sklepu sprawdzi się równie dobrze. Obetnij wystające fragmenty i rozwałkuje je widelcem. Następnie użyj go do gęstego nakłucia ciasta, które możesz także posmarować białkiem. W ten sposób masz pewność że ominie cię zakalec.

Każdą tartę przed nałożeniem zalecamy podpiec przez 15 minut w 180 stopniach, obciążając ją wysypanym grochem lub fasolą, by nadto nie urosło.

 quiche lorraine

Słone

Zacznijmy od klasyków, czyli osławionej quiche Lorraine, tarty lotaryńskiej. Jest banalnie prosta – na spód wykładamy dużą ilość smażonego boczku i cebuli, dorzucamy posiekane oliwki i pomidory (świetnie sprawdzi się typ „cherry”) i nasz ulubiony starty ser żółty. Następnie zalewamy miksturą 2 jajek na 300 ml śmietany, przyprawiamy i wstawiamy do piekarnika na 30 minut. Sprawdzi się każda kombinacja warzyw, mięs i nabiału o której jesteś w stanie pomyśleć. Spróbuj dodać szpinak, kukurydzę, por, suszone pomidory czy kurczaka. Eksperymentuj z serami, oprócz żółtego możesz doprawić tartę ostrym pleśniowym albo delikatnym białym. Dobrym pomysłem jest połączenie śmietany i grzybów, podobnie nadadzą się pomidory, bazylia i ryby (nawet wędzone).

Tarta to cierpliwe i wydajne ciasto, pilnuj tylko by Twoja mikstura nie była zbyt rzadka i by zawsze zawierała składnik który ją zwiąże – jajko lub ser. Cała reszta to kwestia próbowania lubianych smaków.

Możesz także pokusić się na pomieszanie słodkiego z ostrym. Spróbuj wersji z niebieskim serem i miodem, albo z ricottą i gruszkami skropionymi octem winnym.

 słodka tarta

Słodkie

Wypieki z dodatkiem cukru to bardziej wymagająca część kuchni, zacznij więc od czegoś prostego, jako że tarta to świetna podstawa dla ciast. Sezonowe owoce i galaretka to pewny hit, połączenie które zawsze działa. Dobrym pomysłem jest nałożenie przesmażonych z cukrem owoców, takich jak brzoskwinie, jabłka czy wiśnie, a następnie przykryć je drugim kawałkiem ciasta. Prosty, szybko zastygający krem uzyskasz miksując puszkę mleka skondensowanego z dwoma jajkami, po zapieczeniu przez 15 minut w 120 stopniach idealnie nada się na niego kiwi lub pomarańcze. Wypieczona tarta z ubitą śmietanką i pokrojonymi bananami i stopioną czekoladą zaspokoi nawet największych łasuchów. Prawdziwym hitem jest połączenie opakowania budyniu z galaretką, tuż przed zastygnięciem wciskamy delikatnie na wierzch świeże truskawki, połówki winogron lub ananasy.

Tartinki

Idealna przekąska na imprezę, rządzi tutaj połączenie twarożku z łososiem i pietrzuszką a także klasyczna masa jajeczna. Może także służyć jako podstawa do dalszego przybierania, połącz kapary z suszonymi pomidorami, oliwki z boczkiem czy ananasa i kurczaka. W wersji słodkiej wykorzystaj powyższe rady, co prawda czeka cię sporo pracy, ale na pewno okażą się hitem na każdej imprezie dziecięcej. Tylko pamiętaj by sprawdzić zawczasu że nie używasz solonego ciasta!