Wykończenie kuchni – co zamiast płytek na ścianie?

Płytki ceramiczne na ścianach w kuchni to tradycyjny element wystroju. Skutecznie zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniami i umożliwiają łatwe utrzymanie powierzchni w czystości. Jednak kafelki to nie jedyny sposób na efektowne i praktyczne wykończenie ścian w kuchni, a zwłaszcza przestrzeni między szafkami kuchennymi oraz obok blatów roboczych. Oto kilka ciekawych pomysłów na alternatywne rozwiązania.

Kafle montuje się na powierzchni ścian zazwyczaj pomiędzy dolnym, a górnym rzędem szafek – dzięki temu ściana w pobliżu zlewozmywaka czy kuchenki nie jest narażona na zabrudzenia. Jeśli jednak opatrzyły nam się już wszędobylskie płytki, mamy do dyspozycji również inne ciekawe rozwiązania.

Tapety

Tapety z włókna szklanego są odporne na ścieranie, wilgoć oraz działanie niskich temperatur, dlatego ten materiał wykończeniowy znakomicie sprawdzi się na ścianach w kuchni. Z ich powierzchni można ścierać zabrudzenia powstałe w trakcie gotowania czy zmywania naczyń, więc tapeta będzie prezentować się bardzo dobrze, nawet jeśli nasza kuchnia jest intensywnie użytkowania. Co więcej bogactwo wzorów i kolorów, w jakich dostępne są tapety, dają niepowtarzalne możliwości aranżacyjne.

Szklana tafla

W nowoczesnych wnętrzach ciekawym pomysłem mogą być szklane wykończenia ścian. Wykonuje się je przy użyciu szklanej tafli np. z przezroczystego lub mlecznego szkła. Te pierwsze szczególnie efektownie prezentują się, jeśli pod nimi zostawimy np. widoczne czerwone cegły. Szklane płyty mogą być osadzone w ramach lub bez.

Beton dekoracyjny

Beton dekoracyjny będzie prezentował się znakomicie we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Płyty wykonane z tego materiału dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach i przytwierdza się je do podłoża za pomocą specjalnych wkrętów. Ponadto z betonu dekoracyjnego można wykonać również inne elementy wyposażenia kuchni jak np. blaty czy dekoracje.

Blacha

Z kolei blaszane płyty będą się bardzo dobrze komponować z minimalistycznymi aranżacjami, w których stylizacji istotną rolę odgrywają nowoczesne urządzenia o nieskomplikowanej formie. Płyty blaszane są odporne na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur, dlatego z pewnością sprawdzą się znakomicie w kuchennych warunkach.