Domowe lody czyli smak dzieciństwa na co dzień

Lato i lody idą w parze jak, cóż, praktycznie nic innego. Póki co cieszymy się ciepłą wiosną, ale na horyzoncie już pojawia się wizja upałów i słodkiej ochłody. Zanim to nastąpi zapoznaj się ze sposobami na domowe lody.

Maszynka

Oczywiście najłatwiejszym sposobem na zaopatrzenie się w lody będzie kupno w sklepie, ale nic nie przebija własnoręcznie dobranych składników. Najłatwiejszym i najdoskonalszą metodą jest kupno specjalistycznej maszynki do lodów. Robi ona większość pracy za nas, wystarczy że trzymamy specjalną misę odpowiednio schłodzoną i mamy gotową mieszankę na lody. Poza tym kontrolujesz co znajdzie się w środku, co oznacza nie tylko zdrowe i sprawdzone produkty, ale także możliwość skorzystania z przepisów dla alergików lub mających kłopoty z trawieniem. Minusem tego rozwiązania są spore rozmiary maszynki oraz wysoki pobór prądu, jednak jeśli jesz lody często nakład może zwrócić się dość szybko.

domowe lody

Lody śmietanowe

Przechodzimy do części dla prawdziwych twardzieli, czyli przepisy na lody bez maszynek. Wszystkie składają się z kilku podstawowych produktów, dodatki zaś nadają im smaku. Na pewno będzie ci potrzebne:

  • 250 ml śmietanki kremówki (30 %)

  • 250 ml mleka krowiego tłustego

  • 6 jajek

  • 120 g cukru

W rondelku zagotuj mleko i śmietankę. Oddziel żółtka od jajek, ubij je z cukrem, dodaj do przestudzonej masy, ponownie zagotuj. Daj ostygnąć, po czym przełóż do pojemnika i schowaj w zamrażalniku na 3 godziny. Po tym czasie wyjmij i dokładnie zmiksuj, po czym wstaw na dalsze 30 minut. Czynność powtórz 5 razy.

Jest to absolutnie podstawowa wersja lodów, zagotowane jajka z mlekiem i śmietanką możesz doprawić na różne sposoby. Dodaj wnętrze laski wanilii lub roztopioną w kąpieli wodnej tabliczkę czekolady by uzyskać podstawowe smaki. Możesz także dolać miodu i wrzucić bakalie, albo mocną kawę i amaretto. Cząstki owoców i sok dodaj do mieszaniny po ostudzeniu, kombinacje są absolutnie dowolne.

idealne jedzenie

Mleko możesz także zastąpić jogurtem, świetnie łączy się ze smakiem cytryny oraz truskawki.

Sorbety

Mniej kaloryczna i równie orzeźwiająca alternatywa pod postacią mrożonych owoców. Wymaga odrobinę więcej pracy i uwagi, ponieważ musimy uważnie przypatrywać się zamarzającej masie. Plusem jest niewątpliwie że sorbet możesz zrobić z samych owoców, choć lepiej by były „gęstsze”. Zmiksuj owoce z dodatkiem likieru, następnie włóż do zamrażarki. Zasada stanowi by przeznaczyć pół godziny na pół litra płynu, jednak najlepiej uważnie sprawdzać czy zaczyna się krystalizować. Delikatnie zmrożony sorbet należy dokładnie zmiksować i wstawić do zamrażarki. Czynność powtórzyć 5 razy, sorbet powinien być miękki i smużysty.