Blat to jeden z elementów kuchni, które najbardziej decydują o jej funkcjonalności. Nawet w niewielkim pomieszczeniu powinien on być wystarczająco długi i szeroki, aby móc wygodnie przygotowywać tam potrawy i postawić przydatne sprzęty. Jednakże blat kuchenny także jako pierwszy rzuca się w oczy i zależnie od wyboru może dodać kuchni wdzięku i niepowtarzalnego stylu albo też zniszczyć cały projekt wykończenia pomieszczenia. Warto więc dobrze zapoznać się ze wszystkimi propozycjami blatów, jakie oferują sklepy.

Rodzaje blatów kuchennych

Najtańszą i chyba wciąż najpopularniejszą możliwością jest blat laminowany. Składa się on z płyty wiórowej i pokrywającego ją laminatu. Jako ogromną zaletę tego rozwiązania można z pewnością wymienić szeroką gamę dostępnych wykończeń, kolorów i wzorów. Można więc mieć pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie i dla swojej kuchni. Blat laminowany ma też jednak wielką wadę, jaką jest stosunkowo łatwe niszczenie podczas użytkowania. Należy uważać szczególnie na wilgoć, której przecież jest w kuchni pełno.

Inną propozycją, tym razem całkiem trwałą, są blaty kamienne. Charakteryzują się przy tym także dosyć dużym wyborem pod względem surowca oraz kolorystyki. Często sięga się po granit bądź marmur. Blaty z kamienia są niezwykle trwałe i odporne, ale ciężkie i trudne w obróbce. Mogą nie pasować więc do delikatnych, filigranowych kuchni.

Dostępne są też blaty z drewna, które z pewnością nadadzą pomieszczeniu szlachetności i elegancji. Z całego wachlarza możliwości najczęściej wybierane są sosna, dąb, buk czy mahoń. Taki rodzaj blatu kuchennego wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej impregnacji. Należy także uważać, aby tłuste ciecze nie wsiąknęły w drewno. Odpowiednio użytkowany, drewniany blat może jednak służyć latami.

Do czego dopasować kolor blatu?

Przy doborze blatu kuchennego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor mebli. Nie bez znaczenia pozostają też barwa ścian oraz ewentualnych płytek. Jeśli kolor blatu będzie zbliżony do mebli czy ich frontów, uzyska się kuchnię klasyczną i spokojną – ponadczasową. Dla osób ceniących nowoczesne wystroje sprawdzą się natomiast mocne kontrasty kolorystyki i faktury albo wręcz przeciwnie – identyczny kolor mebli i blatu. Więcej o stylach i organizacji kuchni dowiesz się z tej strony https://www.taniobuduj.com.pl/kategoria/organizacja-budowy/.

Jak dobrać kolor blatu do białych mebli?

Białe meble pozostawiają duże pole do popisu. Ciepłego, przytulnego klimatu jasnej kuchni dodadzą blaty drewniane lub laminowane imitujące drewno. Będzie to rozwiązanie eleganckie i bezpieczne. Warto zwrócić uwagę szczególnie na blaty z jasnego dębu. Propozycją niezwykle nowoczesną i gustowną może być blat biały, zlewający się z białymi meblami w jedną całość, ale też całkiem kontrastowy, czarny.