Kuchnia marokańska – na styku Afryki i Europy

Basen Morza Śródziemnego jest popularnym celem wakacyjnym od raptem 2500 lat, widział też swoja porcję wojen, podbojów i migracji. Wszystko to, w połączeniu ze stykiem kultur, religii, ideologii i grup ludności sprawiło że w Maroku mamy do czynienia z niezwykła kuchnią o arabskiej duszy i europejskich rozwiązaniach.

Kraj

Północna Afryka od pierwszych wojen punickich była na celowniku wielkich mocarstw. Przez wiele stuleci cześć kalifatu, w 18 wieku stała się areną rywalizacji mocarstw kolonialnych, wygranych przez Francję. Od 1956 jest niepodległą monarchią konstytucyjną, lecz wieloletnie wpływy hiszpańskie, portugalskie, a nawet brytyjskie odcisnęły swoje piętno na kuchni. Pozostaje ona w duchu związana z kulturą Berberów i Arabów, ale ma bez problemów znajdziemy wyraźne nuty dań sefardyjskich Żydów.

 

Smaki

Pień kuchni marokańskie pozostaje charakterystyczny dla regionu – dużo mięsa jagnięcego, drobiu i wołowiny, w towarzystwie kaszy kus-kus, ciecierzycy, bakłażanów i cukinii. Jak w większości kuchni śródziemnomorskiej niebagatelną rolę odgrywają oliwki i orzechy. Z przypraw możemy wymienić wyraźne wpływy kuchni arabskiej, takie jak papryka, szafran, sezam i kardamon a także aromatyczne zioła kuchni sefardyjskiej, takie jak kolendra, imbir i cynamon. W menu znajdziemy także ryby i w mniejszym stopniu klasyki kuchni francuskiej, takie jak sery i masło. W Maroku nie brak pięknych drzew cytrusowych, a jednym z bardziej charakterystycznych smaków pozostaje kiszona cytryna, która można przygotować we własnym zakresie. Wystarczy że nacięte do połowy owoce zasypiemy solą morską z wyżej wymienionymi przyprawami i dopełnimy sokiem. Nadają się po do spożycia już po tygodniu i mają naprawdę niezwykły smak.

klasyczne danie kuchni marokanskiej

Dania

Najlepiej kojarzonym z Marokiem daniem pozostaje zdecydowanie tadżin. Technicznie rzecz biorąc jest to nazwa naczynia w którym jest przygotowywany i najlepiej jeśli zaopatrzysz się właśnie w niego, ale ważniejsza jest w tym wypadku natura przyprawy. Jest to jednogrankowe danie z mięsem (baranim, wołowiną lub kurczakiem) i warzywami, czasami także w wersji wegetariańskiej. Składniki należy zamarynować w soku z cytryny i przyprawach, po czym dusić na bardzo małym ogniu do miękkości przez 2 godziny i następnie doprawić prażonymi orzechami lub świeżymi ziołami. Na pewno znajdziesz masę świetnych wersji tego prostego dania, podobnie jak narodowej zupy Maroka – hariry. Podstawa jest zawsze ciecierzyca i pomidory, zaś dodatki obejmują mięso, makarony, daktyle czy limonki. Polecamy także wywodzącą się z Hiszpanii bastela, czyli mięsna zapiekanka w kruchym cieście. Kuchnia marokańska to jednak mimo wszystko kuchnia pustyni, dlatego jedzenie musi być ostre, sycące i do przygotowania w każdych warunkach. Czas w tym wypadku stoi na drugim miejscu, a specjały pokroju duszonej głowy owcy są jedzone wspólnie pod namiotem.

budki z jedzeniem

Desery

Dla słabszych żołądkiem, którym zjadanie łbów nie w smak, zalecamy ciekawa ofertę słodkości o niecodziennym, orientalnym smaku. Spróbuj koniecznie kaab el ghzal, rogów gazeli, nadziewanych migdałową pastą pierożków i szerokiego przekroju chałwy, także z ostrzejszymi dodatkami. Cały posiłek można zakończyć szklanką ożywczej zielonej herbaty miętowej atai, podawanej z dużą ilością cukru.

Kuchnia marokańska to kolorowe i smaczne połączenie na styku kilku tradycji kulinarnych. Stąd, nawet jeśli nie zdecydujesz się na pełen obiad, spróbuj przynajmniej raz by poznać to egzotyczne podejście do gotowania.