Rodzaje okapów kuchennych

 

Okap jest bardzo istotnym elementem wyposażenia kuchni.  Pochłania opary powstające podczas gotowania oraz nieprzyjemne zapachy. Dzięki niemu pozostałe elementy wyposażenia kuchni nie brudzą się tak szybko a zapachy nie rozchodzą się po całym mieszkaniu. Okap może dodatkowo swoim wyglądem uzupełnić wystrój kuchni oraz wzbogacić jej charakter.

Wybierając konkretny model okapu musimy przeanalizować warunki, w jakich urządzenie będzie pracowało. Podstawową kwestią jest częstotliwość jego używania. Inny okap wybiorą użytkownicy gotujący w domu sporadycznie, a jeszcze inni entuzjaści pichcenia pyszności w domowym zaciszu. Estetyka okapów niewątpliwie podnosi atrakcyjność kuchni.

Na początek należy wybrać na jaki rodzaj okapu się decydujemy – wyciąg czy pochłaniacz.  Urządzenia te różnią się sposobem działania. Wyciąg działa w układzie otwartym tzn. podłączony jest do kanału wentylacyjnego, zasysa powietrze, parę oraz nieprzyjemne zapachy, a następnie wypuszcza je na zewnątrz. Pochłaniacz natomiast pracuje w układzie zamkniętym. Zassane powietrze jest filtrowane z tłuszczów i zapachów i z powrotem wpuszczane do kuchni. Następnie, w zależności od naszych warunków lokalowych, decydujemy się na okap wolnowiszący lub do zabudowy.

Okapy wolnowiszące kominowe podłączone są do przewodu wentylacyjnego. Na popularność tego rozwiązania ma wpływ wydajność oraz niewielki koszt zakupu. Takie okapy mają zazwyczaj proste, geometryczne kształty i stalowe wykończenie. Komin, w którym ukryta jest rura wentylacyjna, eliminuje możliwość zamocowania szafki nad okapem.

Równie popularnym rozwiązaniem są okapy podszafkowe (wolnowiszące), które pozwalają na zamontowanie powyżej szafki, co zwiększa powierzchnię przechowywania. Minusem takiego rozwiązania jest słaba wydajność.

Kolejnym typem okapów wolnowiszących, są te dedykowane do kuchenek usytuowanych na wyspach. Pod względem konstrukcji podobne są do okapów kominowych. Różnica polega jednak na tym, że montowane są do sufitu, a nie do ściany.

Okapy do zabudowy to przede wszystkim teleskopowe oraz tzw. wkłady. Okapy teleskopowe nazywane są również szufladowymi, ponieważ posiadają wysuwany kompaktowy mechanizm. Wysunięcie „szuflady” zwiększa powierzchnię chłonną. Wkład to model również montowany w szafkach, ale pozbawiony wysuwanych elementów.

Wybór konkretnego sposobu odprowadzania powietrza i pary znad kuchenki uzależniony jest oczywiście od naszych możliwości finansowych i charakteru kuchni. Jeśli szukacie ciekawych inspiracji na wkomponowanie okapu do wystroju kuchni, zajrzyjcie tu http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design