Oszczędzaj wodę  kuchni – 8 pomocnych rad

Nie zwracamy na to uwagi, lejemy wodę, aż do przesady. Nie myślimy o tym zanadto, dlatego nie zawracamy sobie głowy, jak to zmienić. W końcu ktoś nas uświadomi, że może jednak warto zacząć oszczędzać wodę w kuchni. Wpływa to na domowy budżet, ale także na ekologię.

Sporządziliśmy listę najlepszych praktyk oszczędności wody w kuchni. Przeczytajcie, a później postarajcie się wdrażać je w życie. Naprawdę warto!

 

1)      Rada stara jak świat, ale jakże skuteczna – gotuj pod przykryciem. Parowanie wody będzie mniejsze, co sprawi, że nie będziesz musiał stale jej uzupełniać. Co więcej, działanie to wpłynie także pozytywnie na rachunki za gaz lub prąd.

2)      Każda kropla wody jest na wagę złota! Dlatego nigdy nie wylewaj wody, która pozostała z gotowania. Użyj ją na przykład do podlania kwiatów!

3)      To może i oczywiste, ale warto przypominać – zakręcaj kran, jeśli w danym momencie nie jest ci niezbędna bieżąca woda, np. podczas mycia naczyń. Mycie naczyń pod stale bieżącą wodą może spowodować straty dochodzące do 7-8 litrów na minutę! Sam widzisz, że warto o tym pamiętać.

4)      Uszczelnij kran! Uwierz, że z kapiącej baterii uciekają twoje pieniądze, a dokładnie nawet 15 litrów wody na dzień. Wyobraź sobie, ile to straty w skali roku…

 

To były rady, które każdy może wprowadzić we własnej kuchni. Nie są trudne, wymagają tylko trochę chęci. Jeśli jednak chcesz zrobić więcej i masz trochę pieniędzy, to może zainteresują cię kolejne punkty…

 

5)      Kup zmywarkę! To prawda, że mając ten pomocny sprzęt zużywamy mniej wody niż myjąc naczynia ręcznie.

6)      Zamontuj perlator. Jest to specjalne siteczko, które montuje się na wylocie baterii. Ów perlator napowietrza strumień wody, dzięki czemu odnosimy wrażenie, że wypływa jej z kranu znacznie więcej niż dzieje się to w rzeczywistości. Dowiedziono, że perlator oszczędza nawet 6 litrów wody na minutę!

7)      Pomyśl o baterii termostatycznej. Termostat umieszczony wewnątrz baterii ustawi stałą temperaturę wody, dzięki czemu nie będziesz musiał za każdym razem jej regulować (co sprawi, że zużyjesz jej mniej).

8)      A jeśli mieszkasz w domu warto zastanowić się nad montażem reduktora ciśnienia na wewnętrznej instalacji wodociągowej. Sprawi on, że ciśnienie w rurach będzie niższe nawet o połowę. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu sporo zaoszczędzisz.

 

Możesz być pewny, że to oszczędzanie, które wpływa na domowy budżet i ochronę środowiska, wejdzie ci w krew i po pewnym czasie stanie się czymś naturalnym. Przekaż dalej ten artykuł, skorzystamy na tym wszyscy!

Zainspiruj się kolejnymi poradami!