Przepisy dla jednej osoby – cz. 1
Prowadzenie jednoosobowego gospodarstwa domowego może zdawać się łatwe i proste, ale stawia kilka wyzwań. Zdecydowanie jednym z większych jest zaspokajanie podstawowej potrzeby – jedzenia. Ale to że mieszkasz samemu nie oznacza że skazany jesteś na jedzenie na „mieście” czy gotowe potrawy. Oto kilka prostych przepisów i porad dla singla w kuchni.
Co kupić?
Zanim przejdziemy do samego „mięsa” czyli kilku użytecznych przepisów, najpierw przyjrzyjmy się zaopatrzeniu kuchni, czyli co i jakie powinno znaleźć się w Twoim koszyku w sklepie. Główny problem jaki będzie przed Tobą stawał to świeżość produktów. Z jednej strony nie będziesz musiał kupować dużych ilości, z drugiej niektóre z tych produktów dostępne są tylko w większych opakowaniach. Na szczęście na rynku dostępne są małe porcje masła, śmietany, jogurtów czy mleka, niestety wychodzą drożej niż ich większe odpowiedniki. Jeśli chodzi o produkty mączne, na szczęście w większych marketach pojawiają się stoiska na wagę, więc nie musisz obawiać się że Twoje szafki będą zasypane starym makaronem i kaszami.
Zlokalizuj pobliski warzywniak, to Twój sprzymierzeniec. W nim kupisz dokładnie tyle warzyw ile ci potrzeba, markety nierzadko porcjują zieleninę w wielkie opakowania. Nie kupuj na zapas niczego czego nie możesz dłużej trzymać lub zamrozić. Przygotuj się zawczasu – zawsze trzymaj torebkę groszku, gotowanej fasoli czy kukurydzy w zamrażarce. Uratuje cię w trudnych czasach. Mięso kupuj u rzeźnika, dyskonty i supermarkety porcjują kawałki w plastikowych opakowaniach, stanowczo zbyt dużych na Twoje potrzeby.
Co z tym zrobić?
W gotowaniu dla jednej osoby najważniejszy jest oczywiście czas i efektywność, nie mamy dodatkowych rąk do pracy i chcemy żeby jedzenie było łatwe w przyrządzeniu. Najlepiej więc jeśli skrócisz czas poprzez uprzednie przygotowanie. W domu przyda ci się bulion, możesz go zrobić samemu lub kupić gotowy (byle nie z kostki), a za jego sprawą błyskawicznie zrobisz smaczną zupę. Wystarczy że zaczniesz od pokrojonej marchewki, cebuli i selera naciowego smażonego na maśle z mąka lub bułką tartą. Teraz możesz poddusić na tym przyprawioną kukurydzę, cebulę czerwoną, mięso lub pomidory, a następnie zalać bulionem. Możesz także ugotować w nim brokuła i użyć ręcznego blendera do stworzenia błyskawicznej zupy krem ze śmietaną.
Twoim sprzymierzeńcem zawsze będzie makaron, ponieważ jest sycący i można go szybko przygotować i przechować. Prosty sos do niego to kwestia cebuli i czosnku na oliwie, dodanych pomidorów (z puszki lub pokrojonych) i mięsa mielonego. Pamiętaj o bazylii i oregano dla smaku. Jeśli bardzo ci się śpieszy, makaron możesz także ugotować na patelni. Tak, zdaje się dziwnie, ale jeśli rozłożysz makaron na jej dnie i zalejesz wodą do zakrycia, zauważysz że zacznie gotować się momentalnie. Pamiętaj żeby ją posolić a potem odlać. Niewątpliwą zaletą jest że na makaronie pozostaje skrobia, która po dodaniu sera i śmietany połączy się w gęsty sos.
Nie lekceważ ryb – są dostępne w niewielkich porcjach a smażenie filetów zajmuje minuty. Równie szybko przyrządzisz błyskawiczną kaszę kus-kus, która po dodaniu kukurydzy, groszku i szalotki stworzy sycące i smaczne danie. Zawsze trzymaj jedno opakowanie w zapasie, wystarczy zalać ją gorącą wodą i masz gotowy dodatek do mięsa.
Gdzie to trzymać?
Przyzwyczaj się do korzystania z plastikowych pojemników, przydadzą się więcej niż raz. Zwłaszcza że niektóre dania smakują znacznie lepiej odgrzewane niż świeże, jak ryż czy kasza gryczana. Planuj swoje posiłki, jeśli stołujesz się sam nie możesz liczyć że ktoś zatroszczy się o resztki. Raz na jakiś czas możesz zrobić przegląd lodówki, pozbywając się stojących dłużej produktów w formie zapiekanki lub tarty. Pamiętaj tylko ze ciasto francuskie ma krótki termin spożycia.
To nie koniec przydatnych trików, które sprawią że nie będziesz skazany na fast foody i podejrzane mrożone dania. Następnym razem zajmiemy się sposobami zachowania świeżości i łatwymi daniami mięsnymi.
Najnowsze komentarze