Płytki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykończenia podłóg i ścian łazienkowych oraz kuchennych. Jednak oprócz wyboru koloru, wzoru, wielkości i rodzaju płytek, musimy też podjąć decyzję o doborze fugi, czyli spoiny.
Wbrew pozorom fugi są niezwykle istotnym elementem wykończeniowym podłóg i ścian. Od odpowiedniego doboru fug zależy nie tylko ostateczny efekt wizualny i estetyczny, ale także właściwości funkcjonalne i użytkowe łazienki czy kuchni.
Fugi cementowe
Zdecydowanie najczęściej wybieranym rodzajem spoiny jest fuga cementowa. Najlepiej sprawdza się do fugowania małych płytek ceramicznych i kamiennych, układanych przede wszystkim na ścianach. Nie powinny jednak być stosowane w pomieszczeniach, w których były narażone na stały kontakt z wodą oraz silne środki czyszczące.
Fugi epoksydowe
Innym rodzajem spoiny jest fuga epoksydowa. Choć jest ona droższa od cementowej, wykazuje znacznie większą odporność na zniszczenia oraz działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Ponadto fugi epoksydowe nie wchłaniają pary wodnej ani substancji powodujących trwałe zabrudzenia.
Ze względu na swoje właściwości, fugi epoksydowe mogą być z powodzeniem stosowane w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą i środkami chemicznymi, takimi jak baseny. Spoiny epoksydowe mogą również służyć do fugowania płytek na podłodze lub blatach kuchennych.
Fugi cementowo-epoksydowe
Alternatywnym rozwiązaniem mogą być fugi cementowo-epoksydowe, stosowane do fugowania płytek w miejscach charakteryzujących się trudnymi warunkami eksploatacji. Są odporne na działanie wilgoci i substancji czyszczących oraz duże obciążenia, dzięki czemu nadają się do fugowania płytek w pobliżu prysznica czy wanny.
Jak dopasować kolor fug?
Fugi produkowane są w bardzo wielu różnych kolorach i odcieniach. Jednak od koloru spoiny w głównej mierze uzależniony jest wygląd okładziny, w związku z czym powinien on być dopasowany do wielkości, formatu i rodzaju płytki oraz aranżacji otoczenia.
W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na fugi w tonacji zbliżonej do płytek lub kontrastującej z nimi.
Najnowsze komentarze