Nie ma lepszego uczucia nad jesienny odpoczynek w wygodnym fotelu z kieliszeczkiem domowej nalewki w dłoni. Nic więc dziwnego, że cieszy tworzenie własnych mieszanek jest ulubionym hobby coraz większej grupy Polaków. Czemu się tu dziwić – zaangażowany jest alkohol!
Oczywiście zaznaczmy że przemysłowy przerób jest w naszym kraju objęty przepisami prawnymi i absolutnie nie zachęcamy do nielegalnego pędzenia. Mówimy tutaj o miłej rozrywce dla fanów przetworów, ponieważ nalewka to nie tylko świetny sposób na zużycie owoców, ale także dobra zabawa w wyszukiwanie przepisów. Na samym końcu pozostaje radość z próbowania i dzielenia się ze znajomymi, a butelka domowej nalewki to prawdziwy prezent od serca. By wejść w aromatyczny świat napojów na bazie owoców będziesz potrzebował kilku rzeczy.
Słoiki
Absolutnie niezbędne do trzymania długo dojrzewających mikstur, koniecznie musisz zaopatrzyć się w duży słoik. Najlepiej jeśli będzie o pojemności co najmniej 3 litrów, z solidnym zamknięciem.
Lejek
Jednym z ceremoniałów przy skończonym procederze jest rozlewanie gotowej nalewki do butelek. Będziesz do tego potrzebował szerokiego (ze względu na słoiki) lejka, najlepiej plastikowego.
Lignina
Odsączanie powinno być jak najdłuższe, tak by zachować całość smaku i aromatu. Do tego celu będziesz potrzebował czystego materiału. Przyda się także przy filtrowaniu nalewki.
Alkoholomierz
Co prawda większa ilość procentów jeszcze nikomu nie zaszkodziła (ponoć), ale zawsze warto wiedzieć jak „krzepka” jest nasza nalewka. Zaopatrz się w model obsługujący wyższe spektrum skali, jako dobry dodatek nada się także cukromierz do pomiaru zawartości fruktozy.
Wsad
Dokładnie zależy od rodzaju nalewki, ogólnie dobieraj zawsze zdrowe i nierobaczywe owoce. Uważnie przeglądaj je pod kątem pleśni i dokładnie umyj. Uwaga: nie płucz malin, kwiatów bzu i jeżyn.
Alkohol
Używaj spirytusu rektyfikowanego o stężeniu 93% alkoholu. Pamiętaj by dokładnie zakręcać go po każdym użyciu, nie chcesz by cała moc wyparowała. Jeżeli nie jesteś fanem mocnych nalewek, dobierz wyższej jakości białą wódkę.
Cukier
Ostatni z trójcy niezbędnych składników, cukier dodawaj w formie rozrobionej 1:1 z wodą. Możesz użyć cukru brązowego, pamiętaj że jest mniej intensywny od buraczanego.
Gdy będziesz miał wszystkie te składniki, wystarczy połączyć je ostrożnie w słoju, dać czas na „przegryzienie się” smakom. Po kilku miesiącach możesz cieszyć się z pysznego napoju alkoholowego własnej roboty, po przepisy na konkretne nalewki zapraszamy już niedługo na naszego bloga.
Najnowsze komentarze