Jak przekonać dzieci do gotowania?

Umiejętność własnoręcznego przyrządzania posiłków we współczesnym świecie może nie jest już niezbędna, ale samo gotowanie jest świetną aktywnością do wspólnej zabawy z dzieckiem. Nie mówiąc już o dumie jaką dziecko poczuje po swojej pierwszej kreacji. Zanim jednak wychowasz mistrza kuchni, przeczytaj kilka porad które pomogą przekonać je do gotowania.

Zasady dla dziecka

Jasno określ reguły – jeśli nie uważasz że dziecko jest gotowe na własnoręczne trzymanie noża, powiedz mu to jasno i wyraźnie. Wraz z jego rozwojem wspólne pichcenie to dobra okazja do zaznajomienia dziecka z zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętów. Możesz na własnym przykładzie pokazać jak kroić, jak korzystać z piekarnika, kuchenki czy miksera, a pierwsze kilka razy zróbcie to wspólnie. Stopniowo wtajemniczaj swojego małego pomocnika w tajniki a zanim się zorientujesz będzie biegły w kuchennej etykiecie.

Zasady dla Ciebie

Zanim rzucisz się z uśmiechniętą miną w wir gotowania, pamiętaj – dziecko nie jest dorosłym i ma prawo do pomyłek. Jeśli nawet Wasz przepis się nie powiedzie, ciasto się przypali a rolada rozpadnie, potraktuj to jak zwyczajne wydarzenie. Nastaw się także na sprzątanie i oczekuj więcej niż jednego rozlania i plamy. Dzieci nie działają zbyt dokładnie, ale nie przejmuj się tym w trakcie gotowania, skup się na samej frajdzie.

 gotowanie od wczesnych lat

Przepis

Gotowanie to nie same zasady, dlatego zacznijcie zabawę już od początku. Pozwól dziecku wybrać przepis, oczywiście z listy wykonalnych, zróbcie listę potrzebnych składników i pójdźcie wspólnie na zakupy. Możesz skorzystać z setek dostępnych gotowych receptur, możesz także uprościć jeden ze swoich. Nawet nie wiesz jak wielką uciechę da dziecku stworzenie własnej wersji Twojego popisowego dania.

Daj zajęcie

Ze względu na krótki czas skupienia, maluchy nie są najbardziej cierpliwymi kucharzami. Znajduj im zajęcie, czy będzie to przygotowanie samego posiłku czy też rozłożenie talerzy. W samej kuchni dopasuj zadanie do poziomu zdolności manualnych dziecka. Zajęcia takie jak mieszanie składników to okazja do wprowadzenia łyżki kuchennej, rwanie sałaty czy sera wprowadzi je do porcjowania, a odmierzanie ilości to okazja do zabawy z wagą. Dodawanie półproduktów do garnków nauczy je ostrożności przy ogniu, a dla starszych dzieci możesz przygotować orzechy do łupania lub proste owoce do obrania. Nieśmiertelnym klasykiem jest ubijanie jajek lub śmietany. Zobaczysz że każda czynność będzie dla dziecka ważnym wkładem w smak potrawy.

 proste potrawy dla dzieci

Zachęć

Zawsze podziękuj dziecku za wykonanie pracy, zwłaszcza jeśli zrobiło je z zaangażowaniem. Nie bój się pomóc, ale nie narzucaj się i nie zabieraj pracy z rąk dziecka. Przy jedzeniu pochwal swojego pomocnika. Jeśli i to nie przekona je do wspólnego gotowania, przygotuj przebrania kucharza dla Was obu. Mało kto odmówi wizji profesjonalnej czapki i fartucha, najlepiej z nadrukiem świadczącym o zdolnościach kucharza.