Czym jest perlator i do czego go wykorzystujemy?

Perlator to bardzo proste urządzenie, które przyda się w każdym domu. Warto go mieć, zwłaszcza jeśli zależy nam na oszczędnościach. Czym jest i jak działa?

Czym jest?

Perlator zwany też aeratorem to urządzenie, które montuje się końcówce kranu. Ma on zazwyczaj kształt metalowego pierścienia z wsadem. Najczęściej jest to system sitek lub komór, które przykręca się do wlewki kranu. Wśród tego typu artykułów rozróżniamy perlatory z gwintem zewnętrznym (wkręcane do baterii) i wewnętrznym (nakręcane na wlewkę). Nowoczesne perlatory zamiast metalowej siatki zakończone są elementami z tworzywa lub silikonu.

Jak działa?

Na wypływającą z kranu wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki czemu woda miesza się z zasysanym powietrzem. Siatka perlatora napowietrza więc wodę, co sprawia że mniej jej wypływa z baterii. Dzięki temu możliwa jest oszczędność wody przy jednoczesnym wzroście komfortu używania. Perlatory bowiem pomagają podnieść ciśnienie w instalacji i zwiększyć moc strumienia. Większe ciśnienie wpływa z kolei na lepsze ukierunkowanie płynącej wody – nie rozpryskuje  się ona na boki.

pexels-photo-28412-1

Jak zamontować?

Jeśli chodzi o montaż perlatora, to nie powinien on sprawić większych problemów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego sprzęt został wykonany. Poleca się inwestować w perlatory z elementami plastikowymi lub silikonowymi, w których wolniej osadza się kamień i które łatwiej się czyści. Siateczki z metalu łatwiej bowiem ulegają korozji pokrywając się trudnym do usunięcia kamieniem. Niezwykle ważne jest również to, był wykonany z dobrych materiałów i łatwo rozkładał się na mniejsze elementy, co ułatwi jego czyszczenie i konserwację.

Montaż perlatora, to jak wspomnieliśmy- same zalety. Urządzenie to może być zamontowane w każdym kranie, nie jest trudne w instalacji i przynosi same korzyści. Oszczędność wody to mniejsze rachunki uzyskane naprawdę niewielkim kosztem. Tym bardziej, że perlatory są łatwo dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Więcej interesujących informacji znajdziesz w artykule Jak perlator zmniejszy twoje rachunki za wodę?

Przed zakupem warto się jedynie zastanowić gdzie chcemy go zamontować oraz jaki materiał wykonania chcemy wybrać. Pamiętajmy, że najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze, a pieniądze wydane na dobrej jakości perlator z pewnością nam się zwrócą.