Jaki wybrać zlewozmywak?

Zlewozmywak to niezastąpiony element każdej kuchni. Przed jego zakupem warto się dobrze zastanowić, jaki model najlepiej spełni dla nas swoją rolę.

Funkcjonalność i dekoracja

Zlewozmywak to obecnie nie tylko praktyczna pomoc w naszej kuchni, ale również ważny element dekoracyjny. Mnogość modeli zachwycającej zarówno kształtami, jak i wzornictwem pozwala na perfekcyjne dopasowanie tego elementu do niemal każdej kuchennej aranżacji. Inne ważne parametry niezbędne do podjęcia decyzji to funkcjonalność, sposób montażu i materiał, z którego zlew został wykonany.

Ważne parametry

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o wielkości zlewozmywaka. W zależności od tego, ile mamy w kuchni miejsca, możemy wybierać spośród wariacji jednokomorowych lub dwukomorowych. Wiele z modeli posiada jedną mniejszą komorę pomocniczą z odpływem, doskonałą do mycia sztućców, czy płukania warzyw i owoców. Zlew dwukomorowy to niezbędny zakup tam, gdzie nie ma zmywarki. Dzięki niemu nawet duża ilość brudnych naczyń zostanie odpowiednio rozlokowana do wygodnego mycia. Małe zlewy świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach oraz tam, gdzie naczynia są zmywane głównie za pomocą zmywarki.

Jaki rodzaj?

Kolejnym aspektem jest rodzaj zlewozmywaka. Do wyboru mamy zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat. Najpopularniejsze są zlewozmywaki nakładane na wycięty wcześniej blat. Są one stosowane najczęściej w małych, blokowych kuchniach. Zlewy nakładane na szafkę są łatwe w montażu, jednak wymagają dobraną pod względem wielkości szafkę.

Zlewozmywaki podwieszane montuje się od dołu, przez wcięcie w blacie. Jeśli chodzi o kształty urządzeń, to największą popularnością nadal cieszą się zlewy kwadratowe i prostokątne. Zaraz potem brylują kształty koła czy owalu, ale do nowoczesnych kuchni można nabyć także takie w kształcie trapezu, litery L czy zlewy narożne. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy także w tym miejscu.

kitchen-1687121_960_720

Jakie materiał?

Jeśli chodzi o materiał wykonania, to najpopularniejsze są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, która jest łatwa do czyszczenia. Inne materiały to stal emaliowana, syntetyczny granit czy tworzywa sztuczne. Pierwsze z nich były popularne w przeszłości, ich zaletą jest łatwość czyszczenia, jednak ten materiał łatwo się niszczy. Zlewozmywaki granitowe są bardzo odporne na uderzenia, działanie wysokiej temperatury, zarysowania czy pęknięcie. Zachwycają też swoją strukturą i szeroką gamą kolorów.

Główną zaletą zlewów z tworzących sztucznych jest ich niska cena, jednak urządzenia te nie są tak odporne na działanie różnorodnych czynników, jak pozostałe zlewy z innych materiałów.