Jak położyć płytki podłogowe?

Do położenia płytek podłogowych nie zawsze konieczne jest zatrudnianie specjalisty, czy całej ekipy. Bardzo często to my sami możemy równie dobrze, może jedynie nieco wolniej, położyć wymarzone płytki.

Jak zacząć?

Zanim przystąpimy do układania płytek, konieczne jest przygotowanie podłoża, gdzie chcemy je układać. Podłoże, na którym chcemy układać płytki, powinno być nie tylko wytrzymałe, ale i zwarte. W przeciwnym wypadku nawet dobrze położone płytki na niestabilnym podłożu mogą zacząć opadać. Konieczne jest usunięcie warstwy luźnej, która do niczego nam się nie przyda, a stanowić może jedynie problem w późniejszym czasie. Jeżeli podłoże gdzie chcemy układać płytki, jest chłonne, konieczne jest zamalowanie go specjalną emulsją gruntującą. Dzięki takiemu zabiegowi zdecydowanie zwiększymy odporność na wilgoć. W przeciwnym wypadku, jeżeli nie nałożymy emulsji gruntującej, nasze płytki będą miały zbyt niską przyczepność, a przez to zastosowana zaprawa nie będzie w stanie ich utrzymać.

Wybór zaprawy

Konieczne jest dokładne sprawdzenie, jaką zaprawę wybieramy. Nie każda bowiem nadaje się do konkretnego rodzaju płytek lub powierzchni, na jakiej będziemy ją stosować. Warto wówczas zapytać specjalistę w markecie budowlanym, który bez trudności nam doradzi. Przed rozpoczęciem układania naszych płytek, należy dokładnie zaplanować ich układ. Trzeba przewidzieć, które miejsca będą tymi rzucającymi się jako pierwsze w oczy. Wówczas da nam to możliwość zaplanowania układu płytek. Dzięki temu unikniemy także niepotrzebnego cięcia ich w danym miejscu i będziemy mogli położyć cały wzór. Więcej ciekawych informacji znajdziesz pod linkiem http://www.plytki-glazura.com.pl/plytki-ktore-polozyc-na-scianie-a-ktore-na-podlodz.php.

tile-1003193_960_720

Jak układać płytki?

Jeżeli zdecydowaliśmy już o wszystkich wcześniej wymienionych elementach, końcowym elementem będzie sposób, którym będziemy układać płytki. Istnieje bowiem kilka rodzajów układania płytek, jednak są cztery najbardziej popularne. Pierwszym ze sposobów jest układ prosty, ma on fugi równoległe do krawędzi płaszczyzny, przecinając się, tworzą one krzyże. Układ karo, w którym to siatka fug ułożona jest pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian. Trzecim rodzajem jest układ mijankowy, kolejne rzędy płytek w tym przypadku są przesunięte w stosunku do poprzedniego, najbardziej popularne jest przesunięcie o połowę płytki, czyli w układzie cegiełkowym.

Czwartym sposobem jest układ mieszany, tutaj duże płytki układa się wraz z małymi, dzięki czemu zyskuje się przesunięcia w obu kierunkach. Łazienki w stylu pokoju kąpielowego bardzo często posiadają wolnostojącą wannę. Takie zastosowanie bardzo często sprzyja stworzenia klimatu relaksu i ukojenia. Dzięki zastosowaniu kilku rodzajów materiałów i struktur można w bardzo delikatny, jednak znaczący sposób podkreślić wnętrze i dać mu wręcz efektu trójwymiarowego.