Urządzamy funkcjonalną kuchnię

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, warto więc urządzić ją w taki sposób, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Jak to zrobić? O czym pamiętać?

Modułowość i ergonomia

W doskonale urządzonej kuchni najważniejsze kwestie to modułowość i ergonomia. Zaprojektowana kuchnia (także na wymiar) najczęściej ma zabudowę i AGD o określonych wymiarach i dostępie. Najbardziej powszechne wymiary to 45, 60 i 90 centymetrów, z czego 60 cm to głębokość zabudowy. W tym sensie warto pamiętać, że jeśli chcemy mieć swobodę, czyli bezproblemowe przemieszczanie się po kuchni, to musimy przeznaczyć około 120 cm szerokość komunikacji. Zawsze dobierajmy odpowiednio meble kuchenne. Ciekawe rady na ten temat znajdziemy też pod linkiem http://feszyn.com/urzadzamy-kuchnie-wybierz-swoj-wymarzony-styl/.

Właściwe rozmieszczenie

Jednakże ważniejsze jest odpowiednie rozmieszczenie. W każdej funkcjonalnej kuchni musi być zaplanowany tak zwany ciąg technologiczny. Chodzi w nim o to, że konkretne sprzęty AGD ustawiamy wedle kolejności, w takiej, jak przeważnie przygotowujemy posiłki. Tworzymy prosty podział, który zaczyna się tym, że najpierw sięgamy po produkty z lodówki, później je płuczemy, kroimy i wrzucamy do garnka. Jak widać mamy wszystko logicznie i po kolei, zaczynamy bowiem od strefy zapasów (chłodziarka), przechodzimy do przechowywania (szafki), przez mycie i sprzątanie, aż po przygotowanie (blat kuchenny i kuchenka).

kitchen-1566963_960_720

Funkcjonalność

Żeby nasza kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna powinniśmy zwrócić uwagę na materiały wykończeniowe. Prawdą jest, że przygotowanie posiłków wiążę się z ryzykiem zabrudzenia różnych powierzchni, tak więc zabudowa i ściany przyległe powinny być zrobione z odpornych, ale i bezproblemowych w czyszczeniu materiałów.

Dobry projekt

Prawdziwie funkcjonalna kuchnia to także mądre zaplanowanie gniazdek elektrycznych. To oznacza, że powinny być jak najlepiej zlokalizowane, by łatwo było do nich podłączyć najważniejsze kuchenne sprzęty, czyli lodówkę, okap czy sprzęt AGD. Być może planujemy otwartą kuchnię. W takiej sytuacji warto zadbać, aby gniazdka nie były zbyt widoczne. Rozwiązaniem są mobilne gniazda nablatowe.