Warzywa – które najzdrowsze?

Od wczesnych lat młodości słyszymy, że warzywa są zdrowe i trzeba je jeść. Prawda to niepodważalna, ale które są tymi najbardziej zalecanymi i dostarczającymi naszemu organizmowi największą dawkę witamin? Które spośród wszystkich warzyw wybrać, o tym kilka słów poniżej.

Przeprowadzone badania dowodzą, że Polacy spożywają zbyt mało warzyw i owoców, a nawyki żywieniowe nie są prawidłowe. Coraz szybciej kierujemy się w stronę szybkich i prostych dań zapominając o dziennym zapotrzebowaniu organizmu na witaminy i minerały. A przecież przygotowanie dania z warzyw nie zajmuje sporo czasu.

Warzywa krzyżowe

Zawierają mnóstwo witamin i minerałów oraz mają działanie antynowotworowe. Pomagają również zwalczyć wysoki poziom cholesterolu i wspierają przemianę materii dzięki wysokiemu współczynnikowi błonnika.  Zaliczają się do nich:

Kalafior – jest cennym źródłem witaminy C. Już 100 g wystarcza na pokrycie dziennego zapotrzebowania. Jest to warzywo niskokaloryczne, dlatego świetnie nadaje się dla osób na diecie.

Brokuł – zawiera spore ilości błonnika, potasu i magnesu. Posiada też dużo witaminy C.

Brukselka – oprócz połowy tablicy Mendelejewa zawiera m.in. witaminy K, C, A oraz kwas foliowy i biotynę.

Do tej grupy zalicza się również kapusta, której częste spożywanie działa antyrakowo, dlatego przyrządzenie od czasu surówek z jej udziałem jest zalecane przez lekarzy.

warzywa

Warzyw inne

Pozostałe warzywa również są bardzo zdrowe i potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ze wszystkich warzyw, warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na:

Marchewkę – często zapominamy, że tak popularna w większości kuchni marchewka oprócz błonnika zawiera m.in. karoten i witaminę A, która ma działanie przeciwutleniające. Nie jest też warzywem kalorycznym, czyli można ją spożywać do woli. Poprawia również wzrok i stan skóry (wygładza zmarszczki i nadaje jej bardziej intensywny kolor).

Szpinak – dla wielu osób to koszmar z dzieciństwa, jednak serwując nam szpinak rodzice mieli dużo racji. Jest bogaty w potas, żelazo i kwas foliowy oraz chroni przed chorobami krążenia. Ma również właściwości uspokajające, dzięki którym obniża podatność na stres.

Pomidory – chroni przed infekcjami, pomaga w gojeniu ran i neutralizuje zawarte w naszym organizmie trucizny. Pomidory posiadają likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem i nie ulega rozkładowi podczas gotowania. Miłośnicy tego warzywa rzadziej chorują na niektóre nowotwory, zwłaszcza gruczołu krokowego, żołądka, jelita grubego oraz dwunastnicy.

warzywa

Czosnek – przyspiesza spalanie tłuszczów i zwalcza infekcje. Wspomaga system odpornościowy i również ma działanie przeciwnowotworowe, oraz zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów krwi i chroni przed zawałem serca i wylewem.

Cebulę – w zasadzie bez niej nie opłaca się wchodzić do kuchni. Sprawdza się w tradycyjnym leczeniu przeziębień, a ponadto zmniejsza cholesterol i rozrzedza krew. Związki siarki, które odpowiadają za jej intensywny zapach, mają również działanie bakteriobójcze.

To tylko niektóre warzywa, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ale warto również pamiętać m.in. o brokułach, fasoli, szparagach czy soczewicy. Jeżeli niektórych warzyw nie możemy spożyć na surowo najlepiej je ugotować w lekko osolonej wodzie. Zachowają wtedy najwięcej witamin i minerałów.