Zalety wędzarni ogrodowej

Trend zdrowego odżywiania, jak i moda na organiczną żywność nie przemija. Chcemy się zdrowo odżywiać, tak by czuć się lepiej i mieć więcej energii. Stąd oprócz licznie odwiedzanych półeczek z eco żywnością w sklepach decydujemy się na własnoręczną obróbkę niektórych produktów – na przykład mięs. Coraz częściej gotujemy mięso w parowarze albo pieczemy na grillu. Są tez i tacy, którzy budują wędzarnie ogrodowe, by móc jeść aromatyczne mięso i cieszyć się jego smakiem. Jakie są zalety domowej wędzarni?

Ogrodowe wędzarnie dawniej i dziś

Wędzonki kupowane w sklepach niestety odbiegają smakiem od mięs, serów czy ryb wędzonych metodą tradycyjną w domowych warunkach. Niegdyś domowe wędzarnie znajdowały się w każdym gospodarstwie wiejskim i stanowiły sposób na zabezpieczenie mięsa prze gniciem i rozkładem. Dym powstający na skutek spalania drewna miał właściwości bakteriobójcze, ale także podwyższał walory smakowe wędzonych produktów.

Domowe wędzarnie możemy jeszcze spotkać na wsi, jednak w nowoczesnym budownictwie zaczęły pojawiać się w ogrodach, stanowiąc małe elementy architektury ogrodowej (ale możemy je również stworzyć samodzielnie, według tych wytycznych). Ich wygląd zależy od zasobności naszego portfela – możemy wykonać najprostsze wędzarnie lub okazałe, ceglane budynki, które pięknie łączą się z zielenią ogrodu. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli – począwszy od wykonanych z drewna, po budowle murowane. Szeroki wybór wędzarni sprawia, że budowlę możemy idealnie wkomponować w otoczenie ogrodu i stworzyć stanowisko do gotowania na zewnątrz – oryginalną kuchnię polową.

Zalety wędzarni ogrodowej

Wędzarnia to przydatny element architektury ogrodowej – w domifikacjach znajdziesz różne pomysły na jej wykonanie. Smaku wędzonego mięsa, jaki znamy z dzieciństwa nie da się porównać z niczym innym, jednak teraz ten smak możemy odtworzyć i zachwycić domowników, ale także gości. Dzięki wędzarni uzyskasz aromatyczny boczek, szynkę czy kiełbasę. Możesz ja także wykorzystać do przyrządzenia sera czy ryb. Wybierając wędzarnię poszerzoną o funkcję grilla będziesz mógł przyrządzić także inne smakołyki.